Aktualności

 • 23/06/2023 0 Komentarze
  Temat: Bioremediacja - jak oczyścić glebę z toksyn?

  Zanieczyszczenia środowiskowe (w ogromnej większości spowodowane przez działalność człowieka) nie są niczym nowym — towarzyszą nam właściwie od samych początków rozkwitu przemysłu. Mowa tutaj przede wszystkim o wyciekach ropy, metalach ciężkich, odpadach poprodukcyjnych, a w skrajnych przypadkach także skażeniu radioaktywnym. Samoistne oczyszczenie takiego środowiska to kwestia od kilkunastu do nawet kilkuset lat — jak jednak oczyścić glebę z toksyn w momencie, gdy presja czasu jest nieco silniejsza? Z pomocą przychodzi bioremediacja.


  Bioremediacja — skuteczny sposób na oczyszczenie gleby

  Czym właściwie jest bioremediacja? Mówiąc wprost, jest to technologia, która zakłada wykorzystanie mikroorganizmów do oczyszczenia skażonego terenu. Rodzaj flory bakteryjnej zależy tutaj od konkretnej metody, a także specyfiki danego środowiska — kluczową rolę odgrywają tutaj naturalne zdolności drobnoustrojów do niwelowania związków stanowiących zanieczyszczenie (lub też ich transformacji w mniej szkodliwe substancje).

  Choć konkretnych technologii bioremediacji jest wiele, możemy dość łatwo wyróżnić dwie główne metody dla tego procesu — in-situ oraz ex-situ. Pierwsza z nich zakłada aplikację kondensatu zawierającego mikroorganizmy bezpośrednio do gleby na zanieczyszczonym terenie. Druga natomiast wymaga wykopania pewnej ilości ziemi, do której następnie wprowadzane są bakterię. Wybór metody uzależniony jest od specyfiki terenu oraz możliwości dokonania wykopu.

  Główną zaletą tego sposobu na oczyszczanie gleby jest fakt, że zanieczyszczenie zostaje całkowicie zniwelowane, a nie — tak jak w przypadku bardziej konwencjonalnych metod — jedynie przetransferowane w inne medium. Produkty uboczne to w znacznej większości dwutlenek węgla i woda — mikroorganizmy samoczynnie obumierają, gdy zabraknie czynnika odpowiedzialnego za skażenie, który stanowi ich źródło energii.


  Co jeszcze warto wiedzieć?

  Proces bioremediacji opiera się na utrzymaniu ściśle określonych warunków, które umożliwią destruktorom węglowodorowym optymalne działanie. Istotne jest w tym przypadku monitorowanie parametrów gleby — w tym wilgotności, pH oraz zawartości tlenu. Aby dowiedzieć się więcej, sprawdź pozostałe artykuły dostępne na naszej stronie internetowej lub zadaj nam pytanie

  Dowiedz się więcej
 • 09/09/2022 0 Komentarze
  Zmniejszanie zanieczyszczenia wody za pomocą bioremediacji

  Współczesne środowisko naturalne narażone jest na wiele zróżnicowanych zagrożeń, nierzadko będących wynikiem (czasem nawet bezpośrednim) działalności człowieka. Zanieczyszczenie wód (zarówno tych powierzchniowych, jak i gruntowych) bez wątpienia jest jednym z obszarów ryzyka. Naukowcy podejmują jednak szeroko zakrojone próby opracowywania nowoczesnych i wydajnych metod przywracania konkretnych obszarów środowiska do pierwotnego stanu — jednym z nich jest bioremediacja, która zakłada wykorzystanie mikroorganizmów w celu odwrócenia procesu degradacji.

   

  Bioremediacja — wydajna i ekologiczna metoda oczyszczania wód

   

  Na wstępie warto zaznaczyć, że podział na wody gruntowe i powierzchniowe w kontekście zanieczyszczeń jest raczej umowny. W rzeczywistości mamy tutaj do czynienie z systemem zależności, a wszelkie czynniki skażenia bez problemu przenikają pomiędzy gruntem a powierzchnią. Taki stan rzeczy w naturalny sposób wymaga nieco szerszego spojrzenia na problem.

   

  O jakich zanieczyszczeniach mowa? Tutaj możliwości jest wiele, a większość czynników przyczyniających się do degradacji naturalnych systemów znajduje swoje źródło w przemyśle (odpady poprodukcyjne) oraz rolnictwie (nawozy i pestycydy).

   

  Zaletą bioremediacji jest wykorzystanie bakterii i drobnoustrojów naturalnie występujących w danym środowisku. Badania w tym zakresie (jak choćby projekt Sedbarcah, przeprowadzony w rzekach na terenie Belgii oraz Czech) zakładają monitorowanie aktywności mikroorganizmów oraz podtrzymywanie i wspomaganie procesów neutralizacji zanieczyszczeń. Wybór odpowiednich szczepów mikroorganizmów w większości przypadków pozwala całkowicie zredukować czynnik skażenia do postaci podstawowych i stosunkowo nieszkodliwych związków (jak choćby dwutlenek węgla).

   

  Redukcja zanieczyszczenia wód gruntowych i powierzchniowych — bioremediacja

   

  Aby dowiedzieć się więcej na temat bioremediacji jako metodzie oczyszczania wody i gruntu, koniecznie sprawdź pozostałe wpisy dostępne w naszym serwisie. Zachęcamy także do zadawania pytań w przypadku jakichkolwiek wątpliwości.

  Dowiedz się więcej
 • 04/05/2021 0 Komentarze
  Międzynarodowe Targi Paliwowe Stacja i Biznes Przyszłości

  W dniach 5-6 października zapraszamy serdecznie do Wrocławia, gdzie na terenie Hali Stulecia odbędą się Międzynarodowe Targi Paliwowe Stacja i Biznes Przyszłości.

  Petroster będzie obecny na targach na stoisku A24, gdzie zaprezentujemy pełną gamę przerywaczy płomienia, zaworów oddechowych, systemów detekcji wycieku oraz systemów pomiarowych. Dodatkowo w czasie targów będzie można na naszym stoisku skorzystać z możliwości zakupu urządzeń po niższych, targowych, cenach oraz poznać bliżej nasze plany na nowe rozwiązania techniczne dla stacji, baz paliw oraz przemysłu. Do zobaczenia we Wrocławiu!

  Dowiedz się więcej
 • 04/05/2021 0 Komentarze
  XXIII Międzynarodowe Targi Stacja Paliw 2016 w Warszawie

  XXIII Międzynarodowe Targi Stacja Paliw 2016 w Warszawie już za nami. Wszystkim gościom, partnerom biznesowym oraz dostawcom serdecznie dziękujemy za wizytę na naszym stoisku.

   

  Ten rok był dla nas wyjątkowy. Na terenie Polski reprezentujemy firmę TATSUNO, jednego z największych producentów odmierzaczy paliw na świecie. Podczas tegorocznej edycji targów swą obecnością uhonorował nas Tatsuya Aoyagi, Dyrektor Generalny Tatsuno Corporation. Jest to bardzo znaczący gest pokazujący jak bardzo ważnym miejscem dla japońskiego giganta jest Polska.

  XXIII edycja targów przyniosła nam również nagrodę miesięcznika „Paliwa Płynne” za „PETROSANI - System Automatycznego Monitoringu Instalacji Produktów Płynnych”. PETROSANI jest bezawaryjnym i dokładnym systemem ciągłego monitoringu instalacji produktów płynnych, na podstawie odczytu panujących wewnątrz niej ciśnień. Dla obsługi obiektu jest bezobsługowym i prostym w interpretacji systemem monitoringu, dla serwisantów i techników prostym w obsłudze, ale niezwykle użytecznym i dokładnym urządzeniem pozwalającym na szeroką diagnostykę problemów na instalacji, dla inspektorów szybkim w dostępie i jednoznacznym wykładnikiem wydajności i bezpieczeństwa pracy całej instalacji, a dla ochrony środowiska wskazaniem funkcjonowania systemu odbioru oparów.

  Dowiedz się więcej
 • 04/05/2021 0 Komentarze
  Międzynarodowe Forum Gospodarki Odpadami

  Zapraszamy w dniach 17 i 18 lutego 2016 na V Międzynarodowe Forum Gospodarki Odpadami. 

  Podczas dwudniowej konferencji na stoisku numer 1.06 będzie można porozmawiać o nowoczesnych metodach biologicznego oczyszczania gruntów, przyjrzeć się dotychczasowym wdrożeniom bioremediacji oraz zadać pytania dotyczące naszej pracy. http://www.sosexpo.ztw.pl/
   

  KOMUNIKAT:
  „W związku z ogłoszeniem programu MRPO "Bony na Innowacje" i naborem wniosków w ramach tego programu firma Petroster Sp. J. Andrzej Koźbial, Jan Dziura-Bartkiewicz składa zapytanie ofertowe do placówek naukowych o wzmocnienie potencjału biodegradacji wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) przez biopreparat Petroster na wybranych ksenobiotykach oraz o optymalizację procesu bioremediacji z użyciem opracowanego biopreparatu. W związku z powyższym prosimy o kontakt zainteresowane jednostki oraz podmioty, dysponujące dostatecznym zapleczem technicznym oraz kadrowym z Kierownikiem Laboratorium pod numerem telefonu 12 425 26 04. Oferty można składać w poprzez adres email: laboratorium@petroster.pl.”

  Dowiedz się więcej
 • 04/05/2021 0 Komentarze
  XXII Międzynarodowe Targi Stacja Paliw 2015

  XXII Międzynarodowe Targi Stacja Paliw 2015 dobiegły końca. Wśród nagrodzonych liderów rynku nie zabrakło firmy Petroster Sp.J., która została odznaczona aż w dwóch kategoriach. 

  Ukoronowaniem badań nad zaworami przeciwogniowymi, przerywaczami płomienia detonacji oraz zaworami oddechowymi stała się nagroda INNOWACJA ROKU, przyznana za „Laboratorium do badania przepływów przerywaczy płomienia deflagracji i detonacji oraz zaworów oddechowych dla zbiorników nisko- i bezciśnieniowych”. Dzięki laboratorium oraz wieloletniemu doświadczeniu Petroster Sp.J. opracował pierwszy zawór oddechowy wraz z przerywaczem płomienia, który dzięki imponującej przepustowości 3000l/min umożliwia spust paliw do kilku komór w tym samym czasie (przy skolektorowanych oddechach). Komplet takich zaworów dla różnych mediów i o różnych średnicach został uhonorowanamy nagrodą PRODUKT ROKU 2015 w kategorii Systemy zarządzania i obsługi stacją paliw. „Grupa urządzeń zabezpieczających rurociągi oraz zbiorniki nisko i bezciśnieniowe w przemyśle naftowym, chemicznym oraz spożywczym” spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony klientów oraz Urzędów nadzoru. Wszystkim odwiedzającym nasze stoisko serdecznie dziękujemy i oczywiście zapraszamy już za rok.
   
   

  Dowiedz się więcej
 • 04/05/2021 0 Komentarze
  Program rekultywacji terenów poprzemysłowych

  W Zabrzu realizowany jest duży program rekultywacji terenów poprzemysłowych. Za 30 milionów złotych ponad 180 hektarów zdegradowanych terenów odzyska... zielony blask. Wśród nich teren byłej koksowni Concordia, największego truciciela na Śląsku. Wszystko, co było składowane na tym terenie, udało się posprzątać. Zdecydowanie większe zagrożenie kryje się jednak w ziemi. Gruntu nie da się po prostu wywieźć..

  Dowiedz się więcej
 • 04/05/2021 0 Komentarze
  XXII Międzynarodowe Targi Stacji Paliw

  Od ponad 30 lat firma Petroster jest stale obecna na najważniejszych imprezach targowych w Polsce, a także i w Europie. Również w 2015 roku zaprezentujemy nowe rozwiązania techniczne z zakresu ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa na stacjach paliw oraz wszelkich obiektach przemysłowych na których znajdują się zbiorniki.

  W tym roku zapraszamy Państwa na nasze stoisko na majowych XXII Międzynarodowych Targach Stacja Paliw - stoisko numer C10. Podczas tegorocznej edycji targów zaprezentujemy grupę urządzeń zabezpieczających rurociągi oraz zbiorniki nisko i bezciśnieniowe w przemyśle naftowym, ciężkim, chemicznym oraz spożywczym. Podczas Targów będą Państwo również mogli poznać nasze laboratorium do badania przepływów przerywaczy płomienia deflagracj i detonacji oraz zaworów oddechowych dla zbiorników nisko i bezciśnieniowych. Całość uzupełnią najbardziej uniwersalne i skalowalne w Polsce urządzenia do pomiaru poziomu paliw oraz detekcji wycieku Tank Ranger. Serdecznie zapraszamy – Targi Stacja Paliw w Warszawie, stoisko C10, od 13 do 15 maja 2015 roku.

  Dowiedz się więcej
 • 04/05/2021 0 Komentarze
  Cykl szkoleń i prezentacji dla naszych partnerów biznesowych

  Rozpoczęliśmy cykl szkoleń i prezentacji dla naszych partnerów biznesowych, podczas którego poruszamy różne zagadnienia z zakresu zabezpieczenia przeciwwybuchowego zbiorników bezciśnieniowych w oparciu o przepisy oraz normy.

  W ramach naszej działalności na rzecz ochrony środowiska prowadzimy również pokazy i wykłady z zakresu Biologicznych Metod Oczyszczania Gruntów Skażonych Substancjami Ropopochodnymi. Do współpracy zapraszamy firmy, urzędy miast, Urzędy Dozoru Technicznego – szkolenia są bezpłatne. Zapraszamy do kontaktu mailowego: Adam Kozbiał oraz Grzegorz Bartkiewicz
   
   

  Dowiedz się więcej
 • 04/05/2021 0 Komentarze
  UNITI expo 2014

  UNITI expo to jedna z największych światowych imprez targowych poświęconych sektorowi naftowemu.

  Ostatnia edycja odbyła się w Stuttgarcie, w Niemczech, od 3 do 5 czerwca 2014 r. Jest to trzydniowa, międzynarodowa wystawa dla producentów, dystrybutorów, instalatorów, sprzedawców, PMC i operatorów komercyjnych urządzeń naftowych, usług i technologii paliwowej oraz technologii detalicznej. Wystawa zajęła ponad 35 000 metrów kwadratowych powierzchni wraz z pięknym centrum konferencyjnym. Na trzech halach wystawcy pokazywali swoje eksponaty w kilkudziesięciu kategoriach.

  W kategorii „Sprzęt i technologia stacyjna” nie zabrakło również ekipy firmy Petroster, będącej wiodącym producentem osprzętu zabezpieczającego, systemów kontrolno-pomiarowych oraz dostawcą technologii i wyposażenia stacji paliw. Wielokrotnie nagradzany w Polsce Pakiet Bezpieczny Zbiornik składający się zaworów oddechowych, bezpieczników przeciwogniowych i antydetonacyjnych, zaworów przeciwprzepełnieniowych oraz systemu kontrolno-pomiarowego Tank Ranger rozpoczyna karierę międzynarodową. Wszystkim gościom i odwiedzającym dziękujemy za spotkania i widzimy się już za rok!

  Dowiedz się więcej
 • 04/05/2021 0 Komentarze
  Rekultywacja terenów poprzemysłowych wokół rzeki Bytomki

  Trwa rekultywacja terenów poprzemysłowych wokół rzeki Bytomki w ramach której firma Petroster realizuje projekt bioremediacji terenów zanieczyszczonych skażeniem ropopochodnym.

   

  Jest to obecnie jeden z największych tego typu projektów na terenie Polski, realizowany plan został poszerzony o dodatkowe tereny. Tym samym już wkrótce obszar po byłej Koksowni Concordia położony w rejonie ul. Hagera zyska nowy wygląd i funkcję o czym informują ogólnopolska oraz lokalna prasa. Po więcej informacji zapraszamy również na stronę o rekultywacji Bytomki. Nasze prace zostały opisane w Nowinach Zabrzańskich i Gazecie Wyborczej, a reportaż z terenów objętych rekultywacją wyemitowały zabrzańskie Wiadomości.

  Dowiedz się więcej
 • 04/05/2021 0 Komentarze
  XXI Międzynarodowe Targi Stacji Paliw 2014

  Dziękujemy wszystkim klientom i partnerom biznesowym za odwiedziny naszego stosika na XXI Międzynarodowych Targach Stacja Paliw 2014.

   

  Na naszej wystawie można było zobaczyć zupełnie nową armaturę: przerywacze płomienia, zawory antydetonacyjne oraz oddechowe o wielkości aż do ośmiu cali w wykonaniu ze stali nierdzewnej. Wystwiliśmy odświeżone wersje znanych systemów kontrolno-pomarowych Tank Ranger 5 oraz zaprezentowaliśmy oprogramowanie centralek Tank Ranger 4S działające w środowisku Android z dostępem przez strony www, pozwalające na zdalną kontrolę poziomów paliwa w zbiornikach.

  Była to również znakomita okazja do przedstawienia nowej polityki sprzedaży dystrybutorów Tatsuno, które jako jedyne na rynku posiadają aż 36 miesięczną gwarancję wraz z bezpłatnym pierwszym przeglądem. Jeszcze raz dziękujemy za wspólne rozmowy i trzymamy kciuki za wszystkie wspólne plany biznesowe na nadchodzące lata.

  Dowiedz się więcej
 • 04/05/2021 0 Komentarze
  UNITI expo 2014 w Stuttgarcie

  W dniach od 3 do 5 czerwca będziemy obecni na targach UNITI expo 2014 w Stuttgarcie.

  Udział w tak dużej europejskiej imprezie wystawienniczej jest wyjątkową okazją do nawiązania interesujących kontaków biznesowych. Nasza prezentacja obejmuje najnowszą linię produktów związanych z bezpieczną eksploatacją zbiorników i instalacji paliwowych. Zapraszamy do hali nr 6, na stoisko 6E61. Dla zainteresownych mamy bezpłatne wejściówki na Targi, w tym celu prosimy o kontakt z naszym biurem.

  Dowiedz się więcej
 • 04/05/2021 0 Komentarze
  Międzynarodowe Targi Stacja Paliw 2014

  14-16 maja to czas największych w kraju spotkań branżowych, w tym roku już po raz 21. Międzynarodowe Targi Stacja Paliw są okazją do kontaków biznesowych i prezentacji nowych produktów. Na stoisku nr B10 prezentujemy nową linię kontrolerów Tank Ranger oraz armatury zabezpieczającej dla zbiorników i instalacji paliwowych .
   

  Dowiedz się więcej
 • 04/05/2021 0 Komentarze
  Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko

  Wygraliśmy i właśnie realizujemy największy w Polsce projekt rekultywacji/bioremediacji skażonej ziemi metodą in-situ, czyli bez wywożenia skażenia poza teren prac. Obszar objęty pracami to tereny byłej koksowni „Concordia” w Zabrzu. Rekultywacja odbywa się w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
   

  Dowiedz się więcej
 • 04/05/2021 0 Komentarze
  Nowe grupy wyposażenia

  Wprowadzamy na rynek nowe grupy wyposażenia dla przemysłu, składów i stacji paliw w zakresie ochrony zbiorników i instalacji przed przedostaniem się płomienia i detonacją.  Wykonanie ze stali kwasoodpornej zapewnia trwałość i wytrzymałość w każdych warunkach. Potwierdzeniem spełnienia wymagań norm jest Certyfikat Badania Typu WE KDB Barbara.
   

  Dowiedz się więcej
 • 04/05/2021 0 Komentarze
  Kontrolery z rodziny Tank Ranger

  Kolejna grupa wyrobów, to kontrolery z rodziny Tank Ranger. Panel z klawiaturą membranową gwarantuje wysoki komfort użytkowania, zapewniając niezawodność na wysokim poziomie. Możliwość konfiguracji centralek sprawia że jest to jedna z bardziej atrakcyjnych pozycji rynkowych w tym segmencie.

  Dowiedz się więcej
 • 04/05/2021 0 Komentarze
  W roku 2010 nasza firma została Laureatem I Edycji GreenEvo

  W roku 2010 nasza firma została Laureatem I Edycji GreenEvo - Akceleratora Zielonych Technologii, projektu Ministerstwa Środowiska. Nagrodzony został Pakiet "Bezpieczny Zbiornik" - kompleksowa oferta zapewniająca bezpieczne użytkowanie zbiorników i technologii paliwowych.

  Dowiedz się więcej

Skontaktuj się z nami

Zapraszamy do kontaktu. Nasz zespół jest do Państwa dyspozycji.

hCaptcha