Zanieczyszczenia środowiskowe (w ogromnej większości spowodowane przez działalność człowieka) nie są niczym nowym — towarzyszą nam właściwie od samych początków rozkwitu przemysłu. Mowa tutaj przede wszystkim o wyciekach ropy, metalach ciężkich, odpadach poprodukcyjnych, a w skrajnych przypadkach także skażeniu radioaktywnym. Samoistne oczyszczenie takiego środowiska to kwestia od kilkunastu do nawet kilkuset lat — jak jednak oczyścić glebę z toksyn w momencie, gdy presja czasu jest nieco silniejsza? Z pomocą przychodzi bioremediacja.
Bioremediacja — skuteczny sposób na oczyszczenie gleby
Czym właściwie jest bioremediacja? Mówiąc wprost, jest to technologia, która zakłada wykorzystanie mikroorganizmów do oczyszczenia skażonego terenu. Rodzaj flory bakteryjnej zależy tutaj od konkretnej metody, a także specyfiki danego środowiska — kluczową rolę odgrywają tutaj naturalne zdolności drobnoustrojów do niwelowania związków stanowiących zanieczyszczenie (lub też ich transformacji w mniej szkodliwe substancje).
Choć konkretnych technologii bioremediacji jest wiele, możemy dość łatwo wyróżnić dwie główne metody dla tego procesu — in-situ oraz ex-situ. Pierwsza z nich zakłada aplikację kondensatu zawierającego mikroorganizmy bezpośrednio do gleby na zanieczyszczonym terenie. Druga natomiast wymaga wykopania pewnej ilości ziemi, do której następnie wprowadzane są bakterię. Wybór metody uzależniony jest od specyfiki terenu oraz możliwości dokonania wykopu.
Główną zaletą tego sposobu na oczyszczanie gleby jest fakt, że zanieczyszczenie zostaje całkowicie zniwelowane, a nie — tak jak w przypadku bardziej konwencjonalnych metod — jedynie przetransferowane w inne medium. Produkty uboczne to w znacznej większości dwutlenek węgla i woda — mikroorganizmy samoczynnie obumierają, gdy zabraknie czynnika odpowiedzialnego za skażenie, który stanowi ich źródło energii.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Proces bioremediacji opiera się na utrzymaniu ściśle określonych warunków, które umożliwią destruktorom węglowodorowym optymalne działanie. Istotne jest w tym przypadku monitorowanie parametrów gleby — w tym wilgotności, pH oraz zawartości tlenu. Aby dowiedzieć się więcej, sprawdź pozostałe artykuły dostępne na naszej stronie internetowej lub zadaj nam pytanie